Turistika a cyklistika - trasy

Železné hory jsou ideální místo na výlety a dovolenou. Vyznačují se rozmanitou krajinou s původními bukovými lesy, hlubokými údolími a loukami. Pokud rádi objevujete nová, neznámá a turisty nepřeplněná místa s dalekými výhledy, přijeďte k nám.

Okolí města Třemošnice, která představuje jednu ze vstupních bran do této chráněné krajinné oblasti, nabízí jako výchozí bod celou řadu turistických atrakcí. K Železným horám patří neodmyslitelně řeka Chrudimka a Doubrava, na nichž nalezneme hned dvě přehrady: přehradu Seč a vodní dílo Pařížov. Okolí města je bohaté i na kulturní památky. Vyhledávanými místy jsou především Státní zámek Žleby, zřícenina hradu Lichnice či Oheb nebo Vildštejn v Seči. V Závratci se pak nachází ojedinělá technická památka - Berlova vápenka, která slouží i jako muzeum vápenictví. Nejbližším význačným vrcholem je Bučina (606 m n. m.).

Třemošnicko a jeho okolí patří k nejlépe turisticky značeným oblastem. Ať už se třeba rádi procházíte romantickou krajinou nebo jste příznivci trek bikingu či MTB, vyberete si z celé řady zajímavých tras bez aut a davů lidí.

Turistické trasy:

1) Hedvikovské údolí: údolím Zlatého potoka až k Pekelským rybníkům a zpět (zpevněná cesta lesem, vhodné i pro děti).

2) Údolí řeky Doubravy: podél Doubravy z Třemošnice do Pařížova nebo směrem na Mladotice údolím malíře Chitussiho (cesta lesem, vhodné i pro děti).

3) Zřícenina hradu Lichnice: výstup k hradu s možností prohlídky (výhled na Vysočinu a Posázaví).

4) Hřeben Kaňkových hor:  kolem studánky u Sv. Jána, výstup na hřeben nad Běstvinou, po hřebeni zpět a sestup do Počátek (pro náročnější).

Cyklotrasy:

1) Trek a MTB - Hedvikovské údolí: údolím Zlatého potoka až k Pekelským rybníkům a zpět (zpevněná cesta, vhodné i pro děti).

2) Trek - podhůří Železných hor: Běstvina, Maleč, Libice a zpět (pro nenáročné).

3) Trek - podhůří Železných hor: Ronov nad Doubravou, Bousov, Semtěš, Turkovice, Nový Dvůr, kolem letiště, Březinka, Jetonice, Podhradí a Třemošnice (pro náročnější).

4) MTB - údolí Doubravy: podél Doubravy do Pařížova nebo směrem na Mladotice údolím malíře Chitussiho.

5) MTB - Lhůty, Žlebské Chvalovice, Licoměřice, Březinka, Zbyslavec a Krkanka.

 

Turistika a cyklistika - trasy 1 Turistika a cyklistika - trasy 2 Turistika a cyklistika - trasy 3 Turistika a cyklistika - trasy 4 Turistika a cyklistika - trasy 5

Share Button